W POLSCE ROŚNIE NOWA BRANŻA – PROFESJONALNYCH MÓWCÓW

W USA mamy już kilkanaście tysięcy osób, które zarabiają na profesjonalnym przemawianiu. W naszym kraju to dopiero taka branża, która dopiero co raczkuje. Ma jednak spory potencjał, ponieważ coraz więcej właścicieli firm i organizatorów zauważają, że obecnie mamy coraz większe potrzeby zatrudnienia specjalistów w tej dziedzinie. Najlepsi mogą tutaj zarobić nawet kilka tysięcy złotych za jedno wystąpienie.

Elastyczny czas pracy, duże zarobki, możliwość zwiedzania świata i nawiązywania znajomości to na pewno duże zalety zawodu mówcy. Najlepsi mogą za jeden występ osiągnąć kilka tysięcy złotych bez statusu osoby publicznej. W naszym kraju takich mówców nie ma jednak wielu. Jeśli chce się dojść do takiego poziomu należy wiele lat pracować. Budowanie własnej pozycji na rynku będzie oczywiście zajmowało kilka lat.

Kilka tysięcy za kilkadziesiąt minut mówienia to kwota szokująca, ale tak naprawdę przygotowanie takiej mowy to wiele godzin pracy. By przygotować się do mowy, która będzie trwała 5 minut należy pracować 20 godzin by tekst napisać. Potem trzeba zająć się również nagraniem, przygotować mowę, prezentacje ćwiczyć. W sumie przygotowanie przemowy, która będzie trwać godzinę może zająć około 300 godzin roboczych a więc półtora miesiąca pracy. większość mówców jednak nadal przemawia za darmo, by w ten sposób budować sobie markę. Rynek obecnie dopiero zaczyna się rozwijać.

Mamy mało stowarzyszeń, które pozwolą nam znaleźć dobrych mówców. Znane są jednak przypadki, że niektórzy mówców znajdują na kanale youtube. Na tej podstawie zlecana jest praca. Rośnie liczba osób, które taką pracą są zainteresowane i mamy wielu mówców, którzy chcą się przebić. Za granicą branża jest bardzo dobrze rozwinięta. Na całym świecie jest około 20 tysięcy osób, które za mową życzą sobie 10 tysięcy dolarów. Większość takich osób mieszka na terenie Stanów Zjednoczonych i Europy Zachodniej. Nie brakuje również firm, które pośredniczą w wynajęciu mówców z różnych dziedzin. Poza naszym krajem znajdziemy już wiele stowarzyszeń, które się tym zajmują gromadzeniem w swoich szeregach osób, które będą się tym zajmować.

Do najpopularniejszych światowych mówców zaliczyć należy Donalda Trumpa i Richarda Bransona. Takie osoby liczą na 100 tysięcy dolarów za wykład, plus koszty podróży oraz pobytu. W naszym kraju lista znanych mówców jest krótsza, ale tak naprawdę trzeba powiedzieć, że za najlepszych także będzie trzeba zapłacić kilkadziesiąt tysięcy złotych. Oprócz nazwiska organizatorzy konferencji bardzo liczą na to, że będzie to osoba, która będzie w stanie przygotować taką bardzo dobrą mowę.

Story Page